افزایش مبلغ جریمه، برای کاهش تخلفات

فرمانده کل نیروی انتظامی در مصاحبه اخیر خود به احتمال افزایش هزینه تخلفات رانندگی در آینده نزدیک اشاره کرد و این راهکار را عامل مؤثر و مهمی در کاهش حوادث رانندگی و تلفات ناشی از آن دانست.

 

فرمانده کل نیروی انتظامی در مصاحبه خود علاوه بر لزوم افزایش هزینه تخلفات، از تجهیز پلیس به ۲۰ هزار دوربین البسه خبر داد. از بین این ۲۰ دوربین، ۸ هزار مورد از آن‌ها به صورت آنلاین و ۱۲ هزار مورد از آن‌ها به صورت آفلاین عمل کرده و وضعیت رانندگی را در اختیار پلیس قرار می‌دهند. البته نه تنها پلیس انتظامی، بلکه پلیس پیشگیری، پلیس راهور، یگان ویژه، مرزبانان و … نیز به البسه دوربین‌دار نیاز دارند.

البسه دوربین‌دار، یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی است که به بهبود عملکرد پلیس هوشمند کمک می‌کند. در دوربین‌های آنلاین، فرمانده میدان به صورت آنلاین و در لحظه، نکاتی را به مأمور گوشزد کرده و وی را در انجام مأموریت یاری می‌دهد. اما در دوربین‌های آفلاین، فیلم تهیه‌شده در طول مأموریت بعدها استخراج و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تمام تجهیزات و راهکارهایی که پلیس انتظامی مطرح می‌کند، از جمله افزایش هزینه تخلفات رانندگی و مجازات آن‌ها، در راستای بهبود ایمنی و ترغیب افراد به رانندگی بی‌خطر و محتاطانه است تا بدین وسیله، پیش‌بینی برنامه رئیس‌جمهور و در واقع دستور وی برای کاهش ۵۰ درصدی آمار تصادفات درون‌شهری و برون‌شهری محقق شود.

پیشنهاد افزایش هزینه تخلفات رانندگی فعلا به دولت داده شده و هنوز مورد تأیید نهایی قرار نگرفته است. طیق نظر پلیس، افزایش جریمه بدون شک یکی از مهم‌ترین عوامل بازدارنده برای ارتکاب تخلف و کاهش حوادث رانندگی به حساب می‌آید، با این حال ایمنی رانندگان و سرنشینان خودرو تنها با رانندگی محتاطانه تضمین نمی‌شود، چون حادثه اجتناب‌ناپذیر است و خبر نمی‌دهد. کیفیت ساخت خودرو نیز نقش بسزایی در کاهش تلفات جانی حین بروز سوانح رانندگی ایفا می‌کند.

تهران یکی از آلوده‌ترین کلان‌شهرهای ایران به حساب می‌آید که حدود ۸۰ درصد آلودگی آن به‌دلیل تردد وسایل نقلیه شهری ایجاد شده است. از این‌رو، شهرداری تهران استراتژی‌ها و راهکارهای متعددی را برای کاهش آلودگی ناشی از رفت‌وآمد خودروها در نظر گرفته است که از جمله آن‌ها می‌توان به محدودیت تردد پلاک‌های زوج و فرد اشاره کرد. بااین‌حال، حذف عامل آلاینده بهتر از محدودسازی آن است و شهردار تهران هم در دوره جدید مدیریت خود به این نتیجه مهم رسیده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدرخواست تعمیرکار